Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży

Witamy w 30. tygodniu ciąży! Powoli kończy się siódmy miesiąc ciąży – przed Tobą ostatnie 10 tygodni! Twoje myśli krążą teraz głównie wokół tematu porodu i maleństwa. Zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z porodem? Jak długo będzie trwał? Czy wytrzymasz ból? Jak będzie wyglądało maleństwo? Czy będzie zdrowe? Pytania mnożą się w zastraszającym tempie, masz coraz więcej obaw.


Badania lekarskie w 30 tygodniu ciąży

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży powinna odbyć się piąta wizyta kontrolna. Jeśli jej jeszcze nie miałaś, to na pewno już się do niej przygotowujesz. Na tym etapie ciąży Twój lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci wizyty co dwa tygodnie, a od 8. miesiąca ciąży nawet co tydzień.

Trzydziesty tydzień ciąży to odpowiedni czas na kolejną wizytę u stomatologa. Higiena jamy ustnej jest na tym etapie ciąży niezwykle ważna. W wyniku działania progesteronu rozszerzają się i rozpulchniają naczynia krwionośne i dziąsła, co jest częstą przyczyną stanów zapalnych. Poza tym lepiej już teraz wyleczyć ewentualne ubytki, bo później może po prostu nie być na to czasu.

Jeśli masz grupę krwi Rh-, to między 28. a 32. tygodniem ciąży lekarz zleci Ci przyjęcie jednej dawki immunoglobuliny anty-D (w zastrzyku). Zalecane jest to u pacjentek, u których we krwi nie wykryto obecności przeciwciał anty-Rh. Wszystko po to, by Twój organizm nie wytworzył przeciwciał zwalczających „obce” komórki dziecka, gdyby okazało się, że ma ono grupę krwi Rh+.

Przyszła mama w 30. tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 9 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 29 cm. Od początku ciąży mogłaś przytyć nawet 11-12 kg. Jeśli jednak przed ciążą miałaś nadwagę (BMI 26-29), to przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 7-8 kg. W przypadku niedowagi przed ciążą (BMI poniżej 20) możesz przytyć nawet 18 kg! Zasada jest prosta: im mniej ważysz przed ciążą, tym więcej możesz przytyć w czasie jej trwania.

Powiększająca się macica znacząco wpływa na twój organizm, który na tym etapie ciąży jest już solidnie obciążony. Zdolność koncentracji i sprawność fizyczna pozostawiają wiele do życzenia. Macica uciska narządy wewnętrzne, w wyniku czego dokuczać Ci mogą najróżniejsze dolegliwości:

  • zgaga;
  • wzdęcia;
  • zaparcia;
  • brak apetytu;
  • parcie na pęcherz;
  • opuchlizna, obrzęki;
  • ból w okolicy pleców, żeber;
  • duszności, uczucie braku tchu;
  • żylaki (podudzi, odbytu, sromu).

Układ krążenia, moczowy i oddechowy są już mocno nadwyrężone, ale dzielnie przystosowują się do zmieniających się warunków. Ściany drobniejszych naczyń krwionośnych zaopatrujących łożysko w krew ulegają licznym przemianom, a wszystko po to, by zmniejszyć opór przepływającej krwi.

Twoje piersi są już w pełni gotowe do nowej roli, jaką jest produkcja mleka – czekają tylko na odpowiedni moment. Kiedy tylko maleństwo pojawi się na świecie, będziesz miała okazję się o tym przekonać.

Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach, brzuch osiąga niebotyczne rozmiary, utrudniając Ci leżenie, chodzenie, o schylaniu się nie wspominając. Masz więc prawo czuć się ociężała i zmęczona. Jedynym ukojeniem jest odpoczynek. Nie zapominaj, że niedługo czeka Cię ogromny wysiłek! Twój organizm domaga się odpoczynku, bo wie, że musi zebrać siły na czas porodu.

W 30 tygodniu ciąży mam skurcze – czy to już?

Pojawiające się u Ciebie skurcze wcale nie muszą oznaczać przedwczesnego porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawić się już w 20. tygodniu ciąży i nie oznaczają nic złego. Wręcz przeciwnie – przygotowują macicę do porodu. Około 30. tygodnia ciąży skurcze te mogą stać się mocniejsze i trwać nieco dłużej, ale nadal nie są groźne.

Występowaniu prawdziwych skurczy porodowych sprzyjają stres i wysiłek fizyczny, dlatego tak ważne jest, abyś na tym etapie ciąży bardziej się oszczędzała. Zgłoś lekarzowi, jeśli skurcze będą bolesne i będą powtarzać się w regularnych, dość częstych odstępach czasu.

Białko w moczu – czy to coś groźnego?

Białko w moczu zawsze wymaga interpretacji lekarskiej. Jego obecność może być fizjologiczna, ale może też świadczyć o zakażeniu układu moczowego lub zatruciu ciążowym. Obecność białka w moczu to dość powszechna przypadłość – występuje u ok. 70% ciężarnych.

Fizjologiczne są śladowe ilości białka w moczu, natomiast gdy wartości są podwyższone, a do tego powiązane z innymi objawami (wysokie ciśnienie i obrzęki utrzymujące się po całonocnym odpoczynku), mogą świadczyć o zatruciu ciążowym (gestozie).

Podwyższone wartości białka w moczu mogą także świadczyć o infekcji dróg moczowych. Jeśli diagnoza się potwierdzi, otrzymasz antybiotyk i wszystko powinno wrócić do normy. Pamiętaj o należytej dbałości o higienę okolic intymnych.

Rady dla Ciebie

  • odżywiaj się zdrowo – właściwie zbilansowany jadłospis to podstawa zdrowia zarówno Twojego, jak i Twojego dziecka. Uwzględnij w diecie produkty bogate w żelazo, wapń, białko, witaminy i kwasy tłuszczowe DHA;
  • dużo odpoczywaj, ale nie daj się lenistwu – codzienny 30-minutowy spacer to Twój obowiązek;
  • wybierz szpital, w którym zamierzasz rodzić – podpytaj, jakie są zasady przyjęcia na oddział i co musisz ze sobą zabrać. Dowiedz się, czy jest możliwość porodu rodzinnego i jakie są metody uśmierzania bólu;
  • zacznij kompletować wyprawkę dla noworodka;
  • jeśli intensywnie się pocisz, częściej bierz prysznic, noś bawełniane, przewiewne ubrania i zaopatrz się w dobry antyperspirant;
  • jeśli puchną Ci kostki, pij dużo wody, ubieraj ściągające rajstopy i odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry;
  • jeśli dokucza Ci zgaga, staraj się jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia, dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu, unikaj ostrych, tłustych i gorących potraw, nie kładź się zaraz po posiłku, tylko posiedź w pozycji prostej lub wybierz się na spacer. Jeśli problem będzie się utrzymywał, poproś o pomoc lekarza. Po narodzinach dziecka zgaga zniknie samoczynnie;
  • ćwicz mięśnie Kegla (mięśnie guziczno-łonowe) – ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Możesz wykonywać je zawsze i wszędzie. Ćwicz 3 razy dziennie po ok. 10-15 minut. Mogą ci one również pomóc łatwiej przejść poród i okres połogu;
  • zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające – pomogą Ci one rozciągnąć mięśnie i lepiej przygotować się do porodu;
  • monitoruj aktywność i licz kopnięcia malucha – powinno ich być co najmniej 10 w ciągu godziny (w czasie aktywności dziecka, np. po zjedzeniu przez Ciebie czegoś słodkiego);
  • masuj okolicę tylnego sklepienia pochwy oliwką kosmetyczną – rób to codziennie począwszy od teraz. Zabieg ten przygotuje Twoje krocze do porodu. Dzięki takiemu masażowi jego tkanki ulegają uelastycznieniu, co jest niezwykle ważne podczas przechodzenia główki przez kanał rodny. Jeśli tkanki krocza są elastyczne, istnieje mniejsze ryzyko ich pęknięcia lub nacięcia krocza.

Przeczytaj także: Jak robić masaż krocza (pochwy) w ciąży przed porodem – przygotowanie i instrukcja

Dziecko w 30. tygodniu ciąży

Maleństwo rośnie bardzo szybko. W Twojej macicy jest mu już dosyć ciasno. Z reguły na tym etapie płód przyjmuje tzw. pozycję płodową (embrionalną) główką w dół. Maluch przykurcza nóżki i rączki bliżej ciała, a brodę przysuwa do klatki piersiowej. W takiej pozycji może już pozostać aż do czasu porodu. Jeśli Twoje dziecko nie przyjęło jeszcze tej pozycji, nie musisz się martwić – może to zrobić nawet kilka dni przed porodem.

Skóra dziecka pokryta jest tłustą, białą mazią, która chroni ją przed maceracją. Nie widać już przez nią siateczki naczyń krwionośnych. Płód jest coraz bardziej okrąglutki i swym wyglądem bardzo przypomina donoszonego noworodka – jest od niego tylko trochę mniejszy.

Płuca i cały układ trawienny malca są już prawie w pełni wykształcone. Dziecko potrafi otwierać i zamykać powieki, słyszy Twój głos i potrafi odróżnić światło od cienia. Jego mózg zaczyna nabierać właściwego wyglądu – tworzą się bruzdy i zwoje. Mózg przybiera bardziej pofałdowaną formę, zaczyna się marszczyć, dzięki czemu zwiększa się objętość tkanki mózgowej. Zaczyna także przejmować funkcje pełnione do tej pory przez inne narządy (np. regulację temperatury ciała).

Co dzieje się w 30. tygodniu ciąży?

  • zanika meszek płodowy – włosy na główce stają się mocniejsze i dłuższe;
  • wygładza się skóra, która do tej pory była mocno pomarszczona – ma to związek ze zwiększającą się warstwą tkanki tłuszczowej podskórnej;
  • twardnieje szkielet dziecka;
  • szpik kostny malca przejmuje produkcję czerwonych krwinek;
  • wykształca się zmysł węchu;
  • nadal rosną paznokcie – niektóre noworodki rodzą się z naprawdę długimi paznokietkami;
  • rozwija się system immunologiczny.

Co potrafi 30-tygodniowy płód?

Maleństwo ma w Twoim brzuchu coraz mniej miejsca. Nie może już fikać koziołków, ale nadal intensywnie się porusza i wierci. Przeciąga się, kopie, uderza piąstkami, bada otoczenie, dotykając rączkami Twojej macicy. Łapie pępowinę, szarpie za nią, klaszcze w dłonie i intensywnie ssie kciuk.

Ile waży dziecko w 30 tygodniu ciąży:

Waży ok. 1,4 kg

Ma długość ok. 28cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 30. tygodnia ciąży). Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 38-40 cm.