Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży

To już 29. tydzień ciąży, czyli 27. tydzień licząc od chwili poczęcia. Trzeci trymestr rozpoczął się na dobre, a wraz z nim towarzyszące mu dolegliwości takie jak: ociężałość, niezgrabność, bóle pleców, obrzęki itp. Choć jest Ci ciężko i niewygodnie, starasz się myśleć pozytywnie – w końcu jeszcze tylko kilka tygodni i będzie po wszystkim. Sielankowy obraz maleństwa wtulonego w Twoje ramiona potrafi odpędzić nie tylko smutek czy irytację, ale także znużenie i zmęczenie.


Badania lekarskie pomiędzy 28. a 32. tygodniem

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży powinna odbyć się piąta wizyta kontrolna. Na tym etapie ciąży Twój lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci wizyty co dwa tygodnie, a od 8. miesiąca ciąży – co tydzień.

Oprócz standardowych badań takich jak: badanie moczu, krwi, ważenie, mierzenie ciśnienia tętniczego, lekarz może zlecić badanie poziomu żelaza we krwi, a także wykonać kolejne badanie USG.

Podczas badania USG będzie możliwa ocena:

  • wszystkich ważniejszych organów wewnętrznych;
  • rozwoju płodu;
  • łożyska;
  • będziesz mogła podejrzeć maluszka (jak otwiera i zamyka oczy oraz zaobserwować ruch klatki piersiowej podczas oddychania).

Istnieje także możliwość wykonania badania USG w technice 3D, a nawet 4D

Badanie USG 3D pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu płodu, co na pewno pozytywnie wpływa na psychikę przyszłych rodziców. Badanie USG 3D pozwala na uzyskanie przestrzennego obrazu, który może być poddany dalszej diagnostyce i analizie (nawet po wyjściu pacjentki z gabinetu lekarskiego). Łączy w sobie cechy obrazowania tomograficznego z zaletami taniego i ogólnodostępnego obrazowania ultrasonograficznego.

Badanie USG 4D to badanie ultrasonograficzne czterowymiarowe, pozwalające na obserwację ruchów płodu w czasie rzeczywistym. Oba te badania są świetną okazją do nawiązania więzi emocjonalnej między rodzicami a dzieckiem. Uzyskany obraz USG 3D/4D jest na tyle dokładny, że badanie to stało się cenną metodą diagnostyczną. Dodatkowym plusem wykonywania tego typu badania jest możliwość uzyskania wyraźnych zdjęć, a nawet nagrania krótkiego filmu, które z pewnością staną się piękną pamiątką na lata.

Przyszła mama w 29. tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 9 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 29 cm. Od początku ciąży mogłaś przytyć nawet 11-12 kg. Powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, w wyniku czego dokuczać Ci mogą różne dolegliwości:

  • zgaga;
  • brak apetytu;
  • parcie na pęcherz;
  • ból w okolicy pleców, żeber;
  • duszności, uczucie braku tchu;
  • żylaki w ciąży (podudzi, odbytu, sromu).

Twój brzuch osiąga taki rozmiar, że patrząc z góry nie jesteś w stanie dojrzeć swoich stóp. Zmiana środka ciężkości powoduje bóle krzyża i pleców. Masz prawo czuć się zmęczona, pozbawiona energii i znużona – to charakterystyczne objawy tego okresu ciąży. Twoje samopoczucie w dużej mierze zależy od intensywności dolegliwości, których doświadczasz.

W tym okresie ciąży mogą się nasilić problemy ze snem. Bezsenność spowodowana jest zwiększoną aktywnością dziecka i koniecznością częstszego oddawania moczu w nocy. Poza tym coraz trudniej znaleźć Ci wygodną pozycję do spania.

Skłonność do żylaków w 29. tygodniu ciąży

Żylaki to częsta przypadłość ciężarnych. Zmiany obejmują nie tylko okolice odbytu, ale także podudzi i sromu. Pojawiają się z powodu:

  • zwiększonej objętości krwi w organizmie;
  • rozluźnienia żył pod wpływem hormonów ciążowych;
  • nacisku macicy na żyły miednicowe.

Zmiany chorobowe mogą być nieprzyjemne i bolesne, choć zdarza się, że niektóre ciężarne w ogóle nie odczuwają żadnego dyskomfortu z ich powodu. Żylaki sromu mogą być nawet wskazaniem do cesarskiego cięcia (oczywiście w okolicach wyznaczonego terminu porodu), bowiem poród naturalny niesie za sobą duże ryzyko uszkodzenia tkanek krocza.

Jak zapobiec ich powstawaniu lub minimalizować dolegliwości?

Utrzymuj prawidłowe krążenie krwi – bądź aktywna, dużo się ruszaj, spaceruj. Nie przebywaj zbyt długo w pozycji siedzącej i stojącej. Wypróżniaj się od razu, gdy czujesz taką potrzebę, unikaj parcia, ćwicz mięśnie Kegla, stosuj dietę bogatą w błonnik i pij dużo wody.

W przypadku żylaków sromu nie ma skutecznych środków farmakologicznych zapobiegających lub zmniejszających dolegliwości – zmiany znikną same, ale dopiero po porodzie.

Kamienie żółciowe a ciąża

Jeśli przed ciążą miałaś skłonności do odkładania się kamieni żółciowych lub problem ten występował w Twojej rodzinie, to przygotuj się na to, że problem powróci lub się nasili.

Spowodowane jest to słabszym napięciem mięśni gładkich ściany pęcherzyka i przewodów żółciowych, co w konsekwencji wydłuża czas opróżniania się pęcherzyka.

Maleje także aktywność cholinoesterazy we krwi, a to w połączeniu z zastojem żółci i zwiększoną produkcją cholesterolu sprzyja odkładaniu się kamieni żółciowych.

Coraz wyraźniejsze skurcze

W 29. tygodniu ciąży próbne skurcze mogą pojawiać się coraz częściej i mogą być coraz mocniejsze. Brzuch twardnieje i napina się – jest to zupełnie normalne zjawisko przygotowujące macicę do porodu. Skurcze te nie powinny być bolesne i nie powinien towarzyszyć im ból podbrzusza, pleców ani plamienie czy krwawienie. Jeśli pojawi się którykolwiek z wymienionych objawów, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Objawy te mogą wskazywać na przedwczesną czynność skurczową.

Czy grozi mi stan przedrzucawkowy?

Do objawów stanu przedrzucawkowego należą:

  • obrzęki dłoni, stóp, twarzy utrzymujące się nawet po całonocnym odpoczynku;
  • wysokie ciśnienie tętnicze przekraczające 140/90 mmHg;
  • zwiększona zawartość białka w moczu.

Jeśli zauważyłaś u siebie powyższe objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Stan ten może być realnym zagrożeniem zarówno dla Ciebie, jak i maleństwa – nie wolno go bagatelizować! Lekarz może zlecić podawanie leków hipotensyjnych, a w niektórych przypadkach nawet zakończenie ciąży metodą cesarskiego cięcia. Nieleczony stan przedrzucawkowy może przekształcić się w rzucawkę, która może mieć poważne konsekwencje: drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.

Rady dla Ciebie:

  • dużo odpoczywaj, relaksuj się, zapewnij sobie spokój i ciszę;
  • ćwicz mięśnie Kegla;
  • jeśli pojawią się skurcze, krwawienie lub ostry ból, niezwłocznie udaj się do lekarza lub wezwij pomoc;
  • zadbaj o to, by Twoje posiłki były lekkostrawne, zbilansowane i urozmaicone;
  • zwiększ ilość przyjmowanego białka;
  • uwzględnij w swojej diecie produkty bogate w żelazo;
  • sięgaj po produkty bogate w wapń;
  • zadbaj o odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych DHA w diecie – częściej sięgaj po tłuste ryby, orzechy włoskie, rukolę, siemię lniane, kurczaka. Możesz także wesprzeć się specjalnymi preparatami wielowitaminowymi zawierającymi DHA;
  • pij sok żurawinowy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia pęcherza moczowego;
  • monitoruj aktywność i licz kopnięcia swojego malucha – powinno ich być co najmniej 10 w ciągu godziny (w czasie aktywności dziecka, np. po zjedzeniu przez Ciebie czegoś słodkiego);
  • zapobiegaj zaparciom i hemoroidom – jedz produkty zawierające błonnik;
  • zapobiegaj obrzękom;
  • zapisz się do szkoły rodzenia;
  • zacznij kompletować wyprawkę.

Dziecko w 29. tygodniu ciąży

Twoje maleństwo do złudzenia przypomina już noworodka, z tym że jeszcze dość szczuplutkiego. Do chwili narodzin malec podwoi, a nawet potroi swoją masę ciała. Jego skóra jest jeszcze trochę pofałdowana, ale zwiększająca się warstwa tkanki tłuszczowej systematycznie ją wygładza. Skóra jest jaśniejsza, grubsza i nie widać już przez nią naczyń krwionośnych.

Główka i kończyny dziecka są już całkowicie proporcjonalne. Mózg rozwija się tak szybko, że miękkie kości czaszki są wypychane ku przodowi, dzięki czemu główka nabiera coraz ładniejszego kształtu. Przez łożysko do organizmu malca przekazywane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz elementy wzmacniające jego odporność – tak będzie aż do porodu.

Co dzieje się w 29. tygodniu ciąży?

  • dziecko rośnie 1 cm tygodniowo;
  • dojrzewają płuca dziecka – nadal wytwarzany jest surfaktant, zapobiegający zapadaniu się pęcherzyków płucnych przy wydechu;
  • wygładza się pomarszczona skóra – ma to związek ze zwiększającą się ilością tkanki tłuszczowej (białej) pod jej powierzchnią;
  • nadal rozwija się mózg dziecka.

Co potrafi 29-tygodniowy płód?

Maluszek w Twoim brzuchu ma coraz mniej miejsca – nie ma więc możliwości swobodnego obracania się czy wykonywania fikołków. Powoli przyjmuje pozycję, w której będzie już do końca ciąży, jednak czasami dziecko ułożone pośladkowo obraca się do pozycji główkowej tuż przed porodem (choć zdarza się to niezwykle rzadko).

Płód trzyma ręce na klatce piersiowej i ma uniesione kolanka – w tej pozycji jest mu w tej chwili najwygodniej.

Ruchy dziecka stają się coraz bardziej intensywne, a czasem wręcz bolesne. Maluch potrafi już bardzo mocno kopnąć Cię w żebra lub pęcherz moczowy, uwielbia kopać, rozpychać się i napierać, co może być dla Ciebie zarówno zabawne, jak i nieprzyjemne. Dzięki takiemu intensywnemu treningowi wzmacniają się jego mięśnie i koordynacja ruchowa.

Maluszek potrafi już otwierać i zamykać oczy, widzi swoje najbliższe otoczenie, potrafi skupić wzrok na jednym punkcie i mrugać powiekami. Potrafi odróżnić światło od cienia, Twój głos od innych głosów, a także uśmiechać się, kiedy do niego mówisz.

Dziecko w 29. tygodniu ciąży:

Waży 1200-1400 g

Ma długość 27 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 29. tygodnia ciąży) – tyle co długość wkładki buta rozmiar 41. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 37 cm.