Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » Kalendarz ciąży - Drugi trymestr ciąży » 26 tydzień ciąży – na co uważać i rozwój płodu

26 tydzień ciąży – na co uważać i rozwój płodu

Witamy dwudziestym szósty tygodniu ciąży! To 24. tydzień licząc od chwili poczęcia. Już niedługo wkroczysz w III trymestr ciąży. Twoje ciało zmieniło się nie do poznania. Największą zmianą jest oczywiście pięknie zaokrąglony brzuszek, ale na tym przecież nie koniec. Twoje piersi zrobiły się jędrne i pełne, zniknęła talia, poszerzyły się biodra i uda, a twarz promienieje blaskiem.


Jak wygląda i ile waży dziecko w 26 tyg ciąży?

Rozwijające się w Tobie maleństwo jest już całkiem sporych rozmiarów – niedługo osiągnie wagę 1 kg. Jest coraz silniejsze i wyraźnie Ci to okazuje. Aż trudno uwierzyć, że kopniak od takiego bąbla może naprawdę mocno zaboleć.

Waży w brzuszku waży:  850-1000 g – prawie tyle co kilogramowa torebka cukru;

Ma długość 23 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 26. tygodnia ciąży) – tyle co długość wkładki buta rozmiar 37,5. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 33 cm.

Co potrafi 26-tygodniowy płód?

Twój maluszek nadal ćwiczy swoje mięśnie i doskonali koordynację ruchową. Wykonuje podskoki, obroty, macha rączkami i nóżkami, klaszcze, dotyka rączkami główkę, pępowinę, łożysko, a w przypadku ciąży mnogiej próbuje łapać bliźniaka. Na tym etapie ciąży odruch ssania staje się wyjątkowo silny.

Maluszek zdolny jest do odczuwania bólu, reaguje na światło i dźwięki dochodzące z zewnątrz. Reakcje te powodują przyspieszenie jego tętna i aktywności ruchowej. Dziecko nie lubi jasnego światła, potrafi zakryć oczy rączkami lub odwrócić główkę od źródła światła.

W tym okresie możesz już wyodrębnić fazę snu i czuwania maleństwa – czuwanie najczęściej przypada na porę nocną, gdy Ty chcesz smacznie spać, natomiast podczas Twojej aktywności maluszek słodko śpi.

Badania lekarskie w dwudziestym szósty tygodniu ciąży

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży powinna mieć miejsce czwarta wizyta kontrolna. Jeśli jeszcze na niej nie byłaś, to zrób to jak najszybciej. A może masz już ją za sobą? Jeśli tak, to wkrótce przyjdzie czas na kolejną wizytę.

Między 24. a 28. tygodniem ciąży prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na test obciążenia glukozą (OGTT). Pozwala on wykryć ewentualną cukrzycę u ciężarnych.

Mniej więcej w tym okresie warto pomyśleć o kolejnej wizycie kontrolnej. Obok badań rutynowych (krew, mocz, waga, ciśnienie tętnicze) mogą zostać także w razie potrzeby podane Immunoglobuliny Anty-D, aby zapobiec wystąpieniu konfliktu serologicznego. Możliwy jest także monitoring pracy serca dziecka za pomocą badania KTG.

Wizyta kontrolna u lekarza w 26 tc:

 • zmierzy ciśnienie tętnicze krwi;
 • skontroluje wagę ciała;
 • przeprowadzi kontrolę rąk i nóg pod kątem występowania żylaków i obrzęków;
 • przeprowadzi badanie ginekologiczne, określi wielkość i położenie macicy;
 • zaleci wykonanie morfologii krwi i badania ogólnego moczu;
 • zleci wykonanie testu obciążenia glukozą.

Gdy Twoja ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, możliwe już będzie wdrożenie postępowania stymulującego dojrzałość płuc płodu. Zwiększy ono szansę na samodzielne podjęcie oddychania przez Twoje przedwcześnie urodzone maleństwo. Metoda ta polega na podawaniu leków sterydowych w formie wstrzyknięć domięśniowych.

Zmiany w ciele kobiety w 26 tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 6 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 26 cm. Od początku ciąży mogłaś przytyć 7-10 kg. Lepiej nie przekraczaj tej normy, bo później trudno Ci będzie zrzucić nadprogramowe kilogramy. Twój pępek stał się bardziej wystający, a linia biegnąca od niego do spojenia łonowego stała się ciemniejsza i wyraźniejsza.

Twoja macica już niedługo osiągnie wielkość arbuza! Jest tak duża, że uciska nie tylko pęcherz moczowy, ale również jelita i odbytnicę. Twój oddech stał się płytszy i częstszy, szybciej się męczysz i masz problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Dodatkowo towarzyszy temu roztargnienie, rozkojarzenie i niezdarność.

Na tym etapie ciąży mogą pojawić się problemy ze snem, jak i z samym zasypianiem. Ciąża wymusza na Tobie pozycję spania na lewym, ewentualnie na prawym boku i tym samym ogranicza możliwość zmiany tej pozycji. Skutek może być tylko jeden – drętwienie, ból i dyskomfort.

Co jeszcze może Ci towarzyszyć w 26. tygodniu ciąży?

 • bóle kręgosłupa;
 • skurcze;
 • napięcie w okolicach miednicy;
 • drętwienie kończyn;
 • skurcze mięśni kończyn dolnych – są wynikiem zmęczenia i ucisku nerwów przez rosnącą macicę;
 • uczucie pełnych piersi – może z nich wyciekać siara;
 • swędzenie skóry i rozstępy;
 • ból w okolicy żeber – jest wynikiem rozpychania się Twojego coraz silniejszego malca;
 • zgaga, niestrawność;
 • potrzeba częstego oddawania moczu;
 • hemoroidy;
 • zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej – ma to na celu wzmocnienie Twojego obciążonego kręgosłupa;
 • rozpulchnienie/obrzęk okolic sromu – z czasem mogą pojawić się żylaki sromu i odbytu.

Bolą mnie żebra

To typowy objaw towarzyszący ciężarnej w drugim i trzecim trymestrze ciąży. To sprawka powiększającej się macicy, która uciska przeponę i klatkę piersiową, powodując ból i dyskomfort.

Ból może być także spowodowany rozpychaniem się i serwowaniem coraz mocniejszych kopniaków przez Twoje maleństwo.

Tak czy inaczej, dolegliwości bólowe mogą mieć różne nasilenie i różną częstotliwość. Niektóre kobiety broniąc się przed bólem, spłycają oddech – w wyniku czego szybciej się męczą i łapią zadyszkę. Jeśli dotyczy to również Ciebie, to naucz się oddychania przeponą. Pozwoli to na odpowiednie dotlenienie organizmu i złagodzenie bólu. Spróbuj także zmienić pozycję na wygodniejszą, wyprostuj się lub poproś partnera o delikatny masaż.

Dolegliwości bólowe powinny ustąpić pod koniec III trymestru. Wtedy bowiem Twoja macica zaczyna się obniżać, przygotowując się do zbliżającego się porodu.

Męcząca zgaga i niestrawność w 26 tygodniu ciąży

Aby uniknąć lub zminimalizować występowanie dolegliwości pokarmowych, powinnaś przestrzegać kilku zasad:

 • jedz częściej, za to w małych ilościach;
 • dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu;
 • unikaj ostrych, tłustych i gorących potraw;
 • zrezygnuj z gazowanych napojów (w tym również z gazowanej wody);
 • zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw, m.in. z kapusty, fasoli, grochu itp.;
 • nie kładź się zaraz po posiłku, tylko posiedź wyprostowana lub wybierz się na spacer;
 • nie jedz owoców przed snem;
 • wypij szklankę mleka lub miętę – pomagają neutralizować kwasy żołądkowe;
 • jeśli musisz, zastosuj leki zobojętniające na zgagę – są dostępne bez recepty i bezpieczne dla ciężarnych. Jednak pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dawki

 

Odczuwalny ból kręgosłupa w 26 tc

Za odczuwanie dolegliwości bólowych odpowiedzialne są m.in. hormony ciążowe, ale nie tylko. Twój kręgosłup jest teraz znacznie bardziej obciążony niż przed ciążą. Macica powiększa się każdego dnia, a jej wzrost powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała oraz wygięcie dolnej części kręgosłupa do przodu. Należy także pamiętać o dodatkowych kilogramach, z którymi Twój kręgosłup musi sobie radzić.

Aby uniknąć lub zminimalizować ból kręgosłupa:

 • staraj się siedzieć prosto – unikaj garbienia się. Wybieraj miejsca siedzące z wygodnym oparciem;
 • dbaj o dobrą postawę – nie garb się i nie wypinaj brzucha do przodu;
 • nie zakładaj nogi na nogę;
 • staraj się kłaść nogi nieco powyżej linii ciała (np. na podnóżku);
 • unikaj długiego stania i siedzenia – staraj się w miarę często zmieniać pozycje ciała;
 • zrezygnuj ze szpilek i butów na wysokim obcasie – zalecane są te z szerokim, maksymalnie 5 cm obcasem. Pamiętaj, że zupełnie płaskie obuwie też nie jest wskazane;
 • zainwestuj w wygodny materac;
 • z pozycji leżącej podnoś się powoli – najpierw usiądź, potem wstań;
 • uważaj podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów – nie schylaj się po nie z pozycji stojącej, tylko ukucnij i podnieś przedmiot na ugiętych kolanach;
 • wybierz się na basen – woda skutecznie odciąża kręgosłup;
 • wykonuj proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i miednicy;
 • kontroluj przyrost masy ciała – im więcej przytyjesz, tym gorzej zniesie to Twój kręgosłup.

Co z seksem w dwudziestym tygodniu ciąż?

W drugim trymestrze ciąży apetyt na miłosne igraszki rośnie. Wiele kobiet w tym okresie odczuwa podwyższone libido, dlatego wykorzystaj ten czas jak najlepiej! Nie bójcie się zbliżeń intymnych.

Zastanawiasz się, czy seks w Twoim stanie jest bezpieczny dla dziecka? Jeśli lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, to oczywiście, że tak! Maleństwo jest świetnie chronione płynem owodniowym, Twoim brzuchem i szyjką macicy. Co prawda podczas orgazmu macica kurczy się, ale czynność skurczowa jest na tyle delikatna, że w żaden sposób nie zagrozi to dziecku. Więcej na temat seksu w ciąży przeczytasz tutaj.

Rozwój płodu dziecka w brzuszku

W tym tygodniu Twój maluszek może osiągnąć wagę nawet 1kg! Jest już całkiem pokaźnych rozmiarów. W II trymestrze ciąży rośnie średnio 1 cm na tydzień. Pod jego skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, dzięki czemu nie jest już takim chudzielcem.

Skóra dziecka ma lekko różowy odcień i straciła swą przezroczystość. Wszystkie narządy są już dobrze wykształcone – trwa ich udoskonalanie i przygotowywanie do pełnienia docelowej funkcji.

W 26. tygodniu ciąży dochodzi do przełomu w rozwoju narządu wzroku. Płód po raz pierwszy otwiera oczy! Do tej pory jego powieki były zamknięte, m.in. po to, by siatkówka mogła się spokojnie rozwijać. Teraz maluszek widzi jasnobrązowy półmrok, który panuje w macicy. Czasem jest tam nieco jaśniej – wszystko zależy od tego, w co jesteś ubrana, gdzie przebywasz i jaka jest pogoda. W letnie słoneczne dni, gdy ubraną masz cienką sukienkę, w macicy jest znacznie jaśniej niż zimą, gdy masz na sobie sweter i kurtkę.

Co dzieje się w 26. tygodniu ciąży?

 • pracują kubki smakowe – płód uwielbia słodki smak i na pewno ucieszy się, gdy zjesz coś słodkiego;
 • wytwarzają się niektóre odruchy bezwarunkowe u malca – jego układ nerwowy stale się rozwija;
 • powiększa się objętość mózgu – kształtują się komórki kory mózgowej, tworzą się wypukłości i wgłębienia, rozwija się gładka powierzchnia mózgu;
 • włókna nerwowe w organizmie płodu zaczynają pokrywać się mieliną – pomaga ona w utrzymaniu szybkiego tempa procesu otrzymywania i odczytywania informacji przesyłanych z mózgu do innych części ciała;
 • tęczówka oka nabiera szarawo-niebieskiej barwy – jest to typowy kolor dla wszystkich noworodków (bez względu na rasę). Ustalenie stałego i ostatecznego koloru tęczówki następuje między 3. a 6. miesiącem życia dziecka;
 • otwierają się nozdrza płodu – od tej chwili maluch będzie ćwiczył oddychanie przez nos, a nie jak do tej pory przez usta. Płód ćwiczy oddychanie wdychając i wydychając wody płodowe;
 • płuca dziecka zaczynają produkować surfaktant – substancję, która wyściełając od środka pęcherzyki płucne, zapobiega ich sklejaniu. Brak tego związku w płucach u noworodka uniemożliwia podjęcie samodzielnej czynności oddechowej i skutecznie uniemożliwia wymianę gazową;
 • nadal trwa proces kostnienia – kręgosłup staje się coraz mocniejszy.