24 tydzień ciąży

Witamy w 24. tygodniu ciąży! To 22. tydzień licząc od chwili zapłodnienia. Szósty miesiąc ciąży upływa w dobrym nastroju i samopoczuciu. Obecności Twojego maleństwa nie da się już nie zauważyć – brzuszek jest już sporej wielkości, a jego lokator często daje o sobie znać kuksańcami i kopnięciami. To piękny okres, dlatego delektuj się nim, bo przyjdą „gorsze” czasy.


Jakie badania lekarskie w 24 tygodniu ciąży?

To ostatni tydzień, w którym powinno być wykonane badanie USG. Jeśli wszystko będzie w porządku, to kolejne badanie USG zostanie wykonane dopiero w trzecim trymestrze ciąży.

Jeśli jeszcze nie byłaś na czwartej wizycie kontrolnej, masz na to jeszcze trochę czasu. Pamiętaj, że powinna się ona odbyć pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży.

Między 24. a 28. tygodniem ciąży prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na test obciążenia glukozą (OGTT). Pozwala on wykryć ewentualną cukrzycę u ciężarnych. Choroba ta związana jest z zaburzoną gospodarką cukrową i wymaga bezwzględnego leczenia. Dotyka ona 2-8% ciężarnych, a za jej wystąpienie odpowiedzialne są hormony ciążowe, które upośledzają efektywność działania insuliny.

Badanie polega na obciążeniu Twojego organizmu glukozą i wykonaniu badań w ustalonych odstępach czasu.

Zmiany w organizmie kobiety w 24 tyg ciąży

Twoja macica wykonała kawał dobrej roboty. Przed ciążą była wielkości gruszki, a teraz bez problemu mieści malucha o długości 30 cm! Dno macicy znajduje się już 4-5 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 24 cm.

Twoje nerki i serce wykonują teraz dodatkową pracę, a wszystko po to, by podtrzymać odpowiedni obieg krwi i filtrować dużą ilość płynów. Pojemność minutowa Twojego serca wzrosła aż o 8% w stosunku do wartości sprzed ciąży. Warto nadmienić, że maksymalną wartość osiągnie ok. 32. tygodnia ciąży – do tego czasu będzie cały czas rosnąć.

Wyraźnie odczuwasz ruchy płodu i uczysz się je trafnie interpretować. Ruchy powolne oznaczają, że maluszek jest spokojny i zrelaksowany, natomiast szybkie, energiczne wskazują na to, że dziecko jest przestraszone lub zdenerwowane. Ruchy rytmiczne, jednostajne to najprawdopodobniej czkawka dziecka – może się ona pojawiać nawet kilka razy dziennie. Nie jest dla dziecka ani męcząca, ani niebezpieczna – wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego i przepony płodu.

Skąd to rozkojarzenie i niezręczność?

W tym okresie ciąży możesz być nieco zdekoncentrowana i rozkojarzona. Twoje myśli bardziej skupiają się na dziecku i zbliżającym się porodzie niż na otaczającym Cię świecie. Rozluźnienie wiązadeł stawowych i efekty zatrzymania wody w organizmie mogą spowodować niezręczność. Czy zdarzyło Ci się zbić kilka kubków lub talerzy podczas mycia naczyń? Spokojnie! Każdemu może się to przytrafić… tylko, że w Twoim stanie – trochę częściej niż zwykle.

Zespół niespokojnych nóg

Masz potrzebę ciągłego poruszania nogami? Objawy nasilają się wieczorem i nocą? Wszystko wskazuje na to, że dopadł się syndrom niespokojnych nóg. Jego przyczyny nie są do końca znane, wiadomo jednak, że cierpi na niego ok. 15-20% ciężarnych. Objawy są dokuczliwe i irytujące, a w wielu przypadkach utrudniają, a nawet uniemożliwiają spokojny odpoczynek. Przypadłość ta minie po narodzinach dziecka, a teraz niestety musisz nauczyć się z nią żyć.

Co jeszcze może mieć miejsce w 24. tygodniu ciąży?

  • skurcze Braxtona-Hicksa – przygotowują macicę do porodu;
  • obrzęki nóg, mrowienia dłoni i stóp – spowodowane są zwiększoną ilością krwi i spowolnieniem jej obiegu oraz nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie;
  • rozstępy – spowodowane zbyt szybkim rozciąganiem i napinaniem się skóry;
  • uwidocznienie ciemnej linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego – linia zniknie po porodzie. Przyczyną są zmiany w pigmentacji skóry i większe wydzielanie melaniny;
  • zmiana w wyglądzie pępka – pępek może zrobić się zupełnie płaski albo wręcz wypukły (przypominający wentyl). Wszystko wróci do normy po porodzie;
  • zgaga;
  • zmęczenie;
  • bóle krzyża – spowodowane są rozluźnieniem tkanki podporowej kręgosłupa i przesunięciem się środka ciężkości ciała;
  • problemy z pęcherzem moczowym – macica uciska na pęcherz moczowy i stąd częsta potrzeba wizyty w toalecie;
  • zwiększona wydzielina pochwowa;
  • lekkie krwawienie lub plamienie – może być spowodowane podrażnieniem, np. podczas stosunku lub badania ginekologicznego. Wcale nie musi oznaczać nic złego, ale jeśli się nasila albo nie ma wyraźnego powodu, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Porady

Aby uniknąć rozstępów

Za pojawienie się rozstępów odpowiedzialne są hormony, wzrost masy ciała i uwarunkowania genetyczne. Nie każda kobieta w ciąży je ma, nawet jeśli sporo przytyła i na odwrót – zdarza się, że ma je kobieta, która przytyła w całej ciąży zaledwie 8-10 kg.

Aby zapobiegać rozstępom, używaj specjalistycznych kremów – niestety są dość drogie, więc jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, używaj zwykłej oliwki dla niemowląt. Wcieraj ją w wilgotne ciało, najlepiej zaraz po kąpieli.

Aby uniknąć nietrzymania moczu

Ćwicz mięśnie Kegla. Są to ćwiczenia polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, by zapobiec objawom nietrzymania moczu w ciąży, jak i po porodzie. Ćwiczenia te nie są ani trudne, ani wyczerpujące, a ich największą zaletą jest możliwość wykonywania ich zawsze i wszędzie. Są zupełnie niewidoczne dla otoczenia. Ćwicz 3 razy dziennie po ok. 10-15 minut.

Aby nie dopuścić do powstania niedoborów

Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dieta powinna być odżywcza, urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Zwiększ ilość przyjmowanego białka i częściej sięgaj po produkty zawierające żelazo (mięso, drób, podroby, żółtko jaj i ryby).

Aby łatwiej znieść trudy porodu

Dbaj o swoją kondycję i utrzymuj aktywność fizyczną – wskazane są codzienne spacery, joga i pływanie. Dzięki nim będziesz w dobrej formie i łatwiej zniesiesz trudy porodu.

Aby zapobiec zgadze

Staraj się jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia, dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu, unikaj ostrych, tłustych i gorących potraw, nie kładź się zaraz po posiłku, tylko posiedź w pozycji prostej lub wybierz się na spacer, nie noś obcisłych ubrań, nie spij na płasko, jedz migdały i pij mleko, by zobojętnić kwasy żołądkowe.

Jak wygląda płód w 24. tygodniu ciąży?

Waży 600-650 g – więcej niż pół torebki cukru;

Ma długość 22-23 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 24. tygodnia ciąży) – tyle co średnica małej patelni. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 30 cm.

Płód coraz bardziej przypomina noworodka. Gdyby teraz pojawił się na świecie, miałby spore szanse na przeżycie – oczywiście z pomocą specjalistycznych urządzeń i wykwalifikowanych lekarzy. Jego mózg wykazuje taką samą aktywność jak mózg noworodka po narodzinach.

Ciało płodu pokryte jest mazią płodową, która przykleja się do jego włosków na całym ciele. Maluszek cały czas ma zamknięte oczy, bowiem jego powieki są jeszcze zrośnięte. Możemy wyróżnić rzęsy i brwi. Skóra nadal jest delikatna, cienka i pomarszczona, ale jest już mniej przejrzysta.

Maluch jest już w pełni ukształtowany, ale póki co funkcje jego narządów spełnia łożysko. To właśnie dzięki niemu maluch jest prawidłowo odżywiany, dotleniany i chroniony przed większością szkodliwych dla niego substancji. Poprzez łożysko usuwane są również produkty przemiany materii.

Niezwykle istotną rolę odgrywa płyn owodniowy, który otacza jego małe ciałko. Chroni on malca przed urazami z zewnątrz, amortyzuje wstrząsy, tłumi hałas, zapewnia stałą temperaturę ciała i ułatwia mu poruszanie i przemieszczanie się. Jego ilość wpływa na wielkość noworodka – jeśli jest go mało, to tempo wzrostu płodu jest wolniejsze i dziecko rodzi się mniejsze.

Jak zmienia się płód w 24. tygodniu ciąży?

  • w płucach rozwijają się naczynia krwionośne – przygotowują one malca do oddychania powietrzem;
  • płód staje się bardziej wrażliwy na dźwięki – potrafi rozpoznać bicie Twojego serca, Twój głos, burczenie w brzuchu i inne odgłosy pochodzące z wnętrza Twojego organizmu;
  • wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie;
  • następuje proces twardnienia kości od środka;
  • płód obrasta w tłuszczyk.

Co potrafi 24-tygodniowy płód?

Między 24. a 28. tygodniem ciąży maluszki są najbardziej aktywne. Wynika to z tego, że mają jeszcze sporo miejsca na swoje wyczyny, a do tego są większe, silniejsze i bardziej świadome.

Co mały lokator robi w Twoim brzuchu?

  • bawi się;
  • chwyta rączkami pępowinę;
  • bada otoczenie;
  • macha rączkami i nóżkami;
  • ssie kciuk;
  • klaszcze;
  • kopie i boksuje;
  • uwielbia się rozpychać;
  • reaguje mrużeniem oczu na jasne światło;
  • reaguje gwałtownymi ruchami na hałas i strach.