23 tydzień ciąży

Rozpoczął się 23. tydzień ciąży, czyli 21. tydzień od chwili poczęcia. Wielkimi krokami wchodzisz w szósty miesiąc ciąży – gratulujemy! Czujesz się dobrze i równie dobrze wyglądasz, a to za sprawą hormonów, które na tym etapie ciąży są Twoim sprzymierzeńcem. Włosy stały się mocne i lśniące, skóra nabrała różowego kolorytu, a problem łamliwych paznokci odszedł w zapomnienie.


A co z Twoim maleństwem? Maluch rośnie jak na drożdżach, jest bardzo aktywny i skory do zabawy. Odpowiedz mu na kopniaka, którego Ci właśnie zaserwował delikatnym stuknięciem, a zobaczysz co się stanie.

Jakie badania lekarskie w 23 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży czas na kolejne badanie USG. Nie zostało więc zbyt wiele czasu – pora umówić się na wizytę. To badanie będzie się trochę różniło od poprzedniego, bowiem maluszek jest już tak duży, że prawdopodobnie nie zmieści się na ekranie monitora w „jednym kawałku”. Lekarz będzie musiał podglądać go etapami.

Podczas badania USG lekarz:

  • oceni rozwój i szczegółową anatomię płodu;
  • oceni położenie płodu – nie będzie ono jednak ostateczne, bo maluszek ma jeszcze sporo miejsca w Twoim brzuchu i stale się wierci;
  • określi lokalizację łożyska – czy przylega ono do przedniej czy tylnej ściany macicy i czy położone jest w jej górnej czy dolnej części;
  • oceni pępowinę i objętość wód płodowych;
  • wykona biometrię płodu – czyli zważy malucha, ale oczywiście nie tak dosłownie! Granica błędu „ważenia” może wynosić nawet 10%.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży powinna mieć miejsce czwarta wizyta kontrolna. Masz więc jeszcze trochę czasu, ale skoro i tak przypada Ci teraz badanie USG, to postaraj się „załatwić” obie sprawy podczas jednej wizyty (o ile Twój lekarz dysponuje takim sprzętem w gabinecie).

Zmiany u kobiety w 23 tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 4 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi prawie 23 cm. Ciąża jest wyraźnie widoczna, więc raczej nikt nie miałby problemu z trafną diagnozą. Możesz ważyć nawet 7 kg więcej niż przed ciążą i byłoby dobrze, gdybyś na tym etapie nie przekroczyła tej wartości. Od tej chwili przyrost masy ciała będzie w miarę regularny i będzie wynosił ok. 0,5 kg na tydzień.

Co dzieje się w 23. tygodniu ciąży?

Łożysko rośnie, a ilość płynu owodniowego wzrasta (na tym etapie to ok. 1 litra). Ciekawostką jest fakt, iż płyn ten wymieniany jest mniej więcej co 4 godziny. Płyn owodniowy ma za zadanie chronić malca przed infekcjami i zapewnić mu odpowiednią temperaturę.

Masz wrażenie, że Twój metabolizm wyhamował? To możliwe! Osłabienie motoryki przewodu pokarmowego i zwiotczenie mięśni jelit, które mogą Cię dopaść, mogą prowadzić do zaparć. Aby temu zapobiec, postaw na ruch! Dużo spaceruj – zwłaszcza po posiłkach, to powinno zmusić Twój układ pokarmowy do szybszej pracy.

Objętość krwi w Twoim organizmie rośnie stale aż do momentu porodu, co daje o sobie znać także w 23 tygodniu ciąży. Zawroty głowy przy wstawaniu czy zmianie pozycji to niewielka, ale mimo to bardzo uciążliwa dolegliwość. Przyczyną tego jest krótkotrwały deficyt krwi w mózgu, podczas gdy krew spływa do dolnych partii ciała. Może zatem chwilkę potrwać, zanim krew znowu równomiernie rozprowadzi się po całym organizmie.

Zwiększenie rozmiaru stopy – Są dwa wyjaśnienia takiego stanu rzeczy:

  • obrzęki – w wyniku których możesz mieć problem z założeniem butów, które dotychczas nosiłaś. Po ustąpieniu obrzęków rozmiar stopy powinien wrócić do normy;
  • rozluźnienie więzadeł – w tym przypadku będziesz musiała przyzwyczaić się do nowego rozmiaru butów, bowiem zmiana ta w większości przypadków jest trwała i nieodwracalna.

Niechciane owłosienie – Za pojawienie się owłosienia w mało pożądanych miejscach (np. na brodzie, nad górną wargą, na ramionach czy plecach) odpowiedzialne są zmiany, z jakimi masz do czynienia w okresie ciąży, m.in. przyspieszenie przepływu krwi, które sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona oraz zwiększenie ilości substancji odżywczych w Twojej skórze. Pocieszeniem jest fakt, że niechciane owłosienie powinno zniknąć w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania.

Problemy z nosem – Twój nos jest albo zatkany, albo leci z niego krew. Te pozornie mało szkodliwe dolegliwości potrafią zakłócić radość i spokój. Za obrzęk śluzówki odpowiedzialne są hormony ciążowe, zwłaszcza estrogen i progesteron. Aby złagodzić tę męczącą dolegliwość, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz, pij więcej płynów i wystrzegaj się kropli do nosa.

Rozstępy – To problem większości kobiet w ciąży. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicach ud, pośladków, brzucha i piersi w postaci delikatnych czerwonych lub lekko sinych pręg. Z biegiem czasu jaśnieją, bledną i nabierają bladoróżowej, lśniącej barwy. Wyglądają nieestetycznie i dla wielu kobiet są powodem do kompleksów. Za powstawanie rozstępów odpowiedzialne są hormony, niewłaściwa dieta, szybki przyrost masy ciała, rozciąganie się skóry i uwarunkowania genetyczne. Usunięcie rozstępów jest właściwie niemożliwe, dlatego tak ważne jest zapobieganie im.

Upławy – Za wzmożone wydzielanie śluzu wewnątrz pochwy odpowiedzialne są hormony ciążowe i zwiększone ukrwienie narządów rodnych. Dopóki upławy przyjmują postać gęstego, śluzowatego płynu o neutralnym zapachu, to wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast wydzielina jest żółtawa, zielonkawa lub zabarwiona krwią, ma brzydki zapach, a do tego towarzyszy jej świąd i obrzmienie warg sromowych, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem. Najprawdopodobniej zdiagnozuje on zakażenie drożdżakami – dość powszechną przypadłość ciężarnych.

Bóle pleców i kręgosłupa – Mogą pojawiać się cyklicznie lub towarzyszyć Ci od początku ciąży aż do jej zakończenia. Za odczuwanie dolegliwości bólowych odpowiedzialne są hormony ciążowe, ale nie tylko. Twój kręgosłup jest teraz znacznie bardziej obciążony niż wcześniej. Powiększająca się macica powoduje wygięcie dolnej części kręgosłupa do przodu. Należy także pamiętać o dodatkowych kilogramach, z którymi Twój kręgosłup musi się zmagać. Ulgę może przynieść masaż (w pozycji na lewym boku) lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel. Podobne właściwości osiągniesz wybierając się na basen – pływanie skutecznie odciąży Twój bolący kręgosłup.

Skurcze Braxtona-Hicksa – Są niegroźne, nieregularne i bezbolesne. Przygotowują mięśnie macicy do porodu. Jeśli z ich powodu czujesz dyskomfort, spróbuj zmienić pozycję – powinno pomóc.

Uwaga! To może być anemia! – Jeśli jesteś zmęczona i osłabiona, a do tego łapiesz się na tym, że masz płytki oddech, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Te objawy mogą świadczyć o niedoborach żelaza w Twoim organizmie. Lekarz zleci wykonanie badania krwi i wszystko stanie się jasne. Na tym etapie anemia w ciąży to bardzo częsta dolegliwość, co nie znaczy, że można ją lekceważyć. Lekarz zapisze Ci preparaty zawierające żelazo i podpowie, jakie produkty żywnościowe powinny zagościć na Twoim talerzu.

Częste wizyty w toalecie w 23 tygodniu ciąży

Wszystkiemu winna jest powiększająca się macica, która uciska pęcherz moczowy znajdujący się tuż pod nią. W związku z tym jesteś zmuszona do częstszego oddawania moczu. Nigdy nie próbuj na siłę wstrzymywać moczu, gdyż jest to dla Ciebie szkodliwe. Postępując w ten sposób możesz się nabawić infekcji pęcherza moczowego, a to nie należy do przyjemności.

Poza tym taka infekcja może spowodować podrażnienie macicy i wywołanie czynności skurczowych. Lepiej więc nie ryzykować. Odwiedzaj toaletę w miarę potrzeb, a wszystko powinno być dobrze. Gdyby pojawił się ból podczas oddawania moczu i gorączka, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jak wygląda płód w 23. tygodniu ciąży

Waży 450-550 g – tyle co dwie kostki margaryny;

Ma długość 20 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 23. tygodnia ciąży) – tyle co patyczek do szaszłyków. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 25-26 cm.

Rozpoczął się 6. miesiąc ciąży. Twój maluszek rośnie bardzo szybko i intensywnie. Na tym etapie przypomina miniaturową wersję szczuplutkiego noworodka. Proporcje jego ciała zbliżone są do ciała noworodka. Płód z każdym dniem staje się coraz większy i cięższy, ale mimo to jego skóra w dalszym ciągu jest pomarszczona. W niedalekiej przyszłości te „luzy” zostaną wypełnione tłuszczykiem. Dziecko okryte jest całkowicie mazią płodową. Pełni ona funkcje ochronne i zapobiega utratom ciepła. Ta kremowa, zawierająca sterole warstwa produkowana jest przez gruczoły łojowe lanugo i pokrywa całe ciało dziecka. Substancja ta ułatwia dodatkowo wydostanie się dziecka na świat podczas porodu. Twoje maleństwo, które mierzy już 28 centymetrów i osiąga ciężar 450 g posiada w 23 tygodniu ciąży uregulowany rytm snu i aktywności.

Ciało płodu pokryte jest delikatnym meszkiem i białą, tłustą wydzieliną (tzw. mazią płodową), która chroni jego wrażliwą skórę przed działaniem płynu owodniowego (zmacerowaniem).

Jak zmienia się płód w 23. tygodniu ciąży?

  • rosną kości i mięśnie dziecka;
  • rosną wszystkie narządy wewnętrzne maleństwa;
  • nadal trwa rozwój płuc;
  • nadal trwa intensywny rozwój mózgu;
  • tęczówki zaczynają nabierać koloru – oczy są nadal zamknięte;
  • trwa proces twardnienia kostek w uchu środkowym, dzięki czemu Twoje maleństwo coraz lepiej słyszy;
  • tworzy się pigment nadający skórze odpowiedni odcień;
  • wzrasta ilość mazi płodowej pokrywającej ciało malca;
  • ciemnieje meszek pokrywający ciało malca.

Co potrafi 23-tygodniowy płód?

Dziecko jest ruchliwe głównie wtedy, kiedy Ty postanowiłaś właśnie odpocząć lub ułożyłaś się do snu. Maluszek kopie, macha rączkami i nóżkami, stuka, rozpycha się, obraca na różne strony, podskakuje, łapie pępowinę, klaszcze w rączki, ssie kciuk itp. Raczej nie można go posądzać o lenistwo.

Maluch nie stroni od wygłupów, ale lubi sobie także pospać – przeznacza na to ok. 20 godzin w ciągu doby! Począwszy od 23. tygodnia ciąży nabywa umiejętność przebywania w stanie snu i czuwania. W czasie czuwania jest bardzo ruchliwy i aktywny. Odpowiada na Twoje zaczepki – gdy pogłaszczesz lub postukasz swój brzuch, maluszek odpowie Ci serią kopniaków. To może być dla Was świetna zabawa.

Aktywność płodu zależy od Twojego trybu życia, jak i od jego indywidualnych cech temperamentu. Twoje dziecko już na tym etapie nabywa własnych przyzwyczajeń w tym zakresie.

Jakie ruchy płodu można wyróżnić i co one oznaczają?

  • ruchy powolne, rozpychające – dziecko jest spokojne i zrelaksowane;
  • ruchy szybkie, energiczne – dziecko jest przestraszone lub zdenerwowane. Począwszy od tego tygodnia dziecko może odczuwać ból;
  • ruchy rytmiczne, jednostajne – dziecko ma czkawkę!

Ciekawostka

Poród przedwczesny – Gdyby Twoje maleństwo przyszło teraz na świat, miałoby szanse na przeżycie, ale tylko wówczas, gdyby urodziło się w wyspecjalizowanej placówce. Najmniejsze i najmłodsze uratowane polskie maleństwo miało 660 g i urodziło się w Łodzi w 23. tygodniu ciąży.

Warto zauważyć, że do końca 22. tygodnia ciąży mówi się o poronieniu, a już od 23. tygodnia o porodzie przedwczesnym.

Dla Twojego maleństwa byłoby najlepiej, gdyby pomieszkało w Twoim brzuszku jeszcze przynajmniej 14 tygodni – wówczas będziemy mówić o ciąży donoszonej (ciąża donoszona to ciąża trwająca pełne 37 tygodni).