Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 16 tydzień ciąży – zmiany, objawy i rozwój płodu dziecka

16 tydzień ciąży – zmiany, objawy i rozwój płodu dziecka

Witamy w 16. tygodniu ciąży. Od chwili poczęcia minęło już 14 tygodni. Drugi trymestr ciąży rozpoczął się na całego. Twój brzuszek wyraźnie się już zaokrąglił, ale nadal nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dopisuje Ci dobre samopoczucie, wzrasta poczucie własnej wartości, czujesz się ważna i potrzebna. Nic dziwnego – w końcu pod sercem nosisz nowego człowieka.


Badania lekarskie w 16 tc

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 15. a 20. tygodniem ciąży powinna odbyć się kolejna wizyta lekarska. Obejmuje ona pomiar ciśnienia tętniczego, kontrolę masy ciała oraz badanie ginekologiczne. Lekarz zleci także wykonanie badań krwi i moczu.

Spora część lekarzy wykonuje również ocenę anatomii płodu, łożyska i płynu owodniowego podczas badania USG, a jak będziecie mieli trochę szczęścia, to może uda się określić płeć dziecka.

Na każdej wizycie lekarz wykonuje badanie dopplerowskie, a to oznacza, że na każdej wizycie (aż do porodu) będziesz miała okazję usłyszeć bicie serca swojego dziecka!

Jeśli w trakcie wcześniejszej diagnostyki prenatalnej lekarz wykrył jakieś nieprawidłowości, to właśnie teraz (począwszy od 16. tygodnia ciąży) można przeprowadzić amniopunkcję genetyczną. Polega ona na pobraniu i zbadaniu płynu owodniowego w celu wykrycia wad genetycznych u dziecka (m.in. zespołu Downa, rozszczepu kręgosłupa). Badanie niestety należy do grupy badań inwazyjnych i niesie ze sobą ryzyko poronienia (1-2 %), dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach.

Objawy i zmiany w 16. tygodniu ciąży

Ochota na seks wzrosła?

W drugim trymestrze ciąży wzrasta libido – to sprawka hormonów, które robią z Tobą, co chcą. Podwyższone libido przekłada się na Twoje samopoczucie, uaktywnia pozytywne myślenie, nastawienie i zwiększa ochotę na seks. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest ważna, bo przecież nikt się tym nie będzie martwić. Wręcz przeciwnie – Twój partner na pewno będzie przeszczęśliwy, a Ty sama również na tym skorzystasz.

Czasem brak Ci tchu?

No cóż! Na tę dolegliwość skarży się wiele ciężarnych. Częściej niż zwykle dopada Cię zadyszka? Brakuje Ci powietrza? Spokojnie, już niedługo się do tego przyzwyczaisz. Rosnące w Twoim brzuszku dziecko coraz mocniej uciska przeponę, a ta z kolei zostawia coraz mniej miejsca płucom.

Przestałaś co chwilę biegać do toalety?

Zapewne odczułaś wielką ulgę. W końcu nadszedł czas, kiedy nie musisz każdego wypadu zaczynać od lokalizacji najbliższej toalety. Na tym etapie ciąży macica przesuwa się na tyle wysoko, że nie uciska już pęcherza moczowego, ale w zamian możesz odczuwać bóle w dolnym odcinku kręgosłupa.

Bóle podbrzusza w 16 tygodniu?

Bóle podbrzusza (głównie po bokach) w okolicy pachwin wywołują strach u wielu ciężarnych. Jednak nie mają one nic wspólnego z podejrzewanymi skurczami. Uczucie pociągania, którego doświadczają ciężarne w drugim trymestrze ciąży, spowodowane jest wzrostem macicy i rozciąganiem więzadeł, które ją podtrzymują. Możesz więc spać spokojnie – pobolewanie tego typu nie oznacza nic złego.

Czujesz dziwne łaskotanie w brzuchu?

Może to pierwsze ruchy Twojego maleństwa? Można je wyczuć już w 16. tygodniu ciąży, jednak dotyczy to głównie kobiet, które wcześniej rodziły. Pierworódki odczuwają ruchy dziecka nieco później, bo dopiero ok. 20. tygodnia ciąży.

Jeśli nie wiesz, czego „szukać”, możesz je bardzo łatwo pomylić z pracą swoich jelit. Bulgotanie, przelewanie, łaskotanie to najczęściej używane sformowania opisujące to cudowne doświadczenie. Ruchy dziecka najłatwiej wyczujesz wieczorem, leżąc na wznak i kładąc rękę na brzuchu. Spróbuj – może właśnie dziś Twój maluszek da Ci o sobie znać.

Gdy bulgotanie czy łaskotanie pojawia się coraz częściej i z coraz większą intensywnością, możesz być pewna, że to właśnie „TO”. Zapisz dokładną datę, kiedy poczułaś pierwsze ruchy dziecka – lekarz na pewno o nią zapyta.

Co jeszcze może występować w 16. tygodniu ciąży?

  • krwawienie z nosa;
  • niedrożność nosa – katar i sapka spowodowane nabrzmiałą śluzówką;
  • krwawienie i obrzęk dziąseł;
  • swędzenie skóry na brzuchu – Twoja skóra naciąga się coraz bardziej i w związku z tym możesz odczuwać uporczywe swędzenie;
  • rozstępy na skórze;
  • obrzęki nóg i rąk;
  • pękające naczynka krwionośne.

Pojawienie się rozstępów w 16 tygodniu ciąży

Za pojawienie się rozstępów odpowiedzialne są hormony, wzrost masy ciała i uwarunkowania genetyczne. Nie każda kobieta w ciąży je ma, nawet jeśli sporo przytyła i na odwrót – zdarza się, że ma je kobieta, która przytyła w całej ciąży zaledwie 8-10 kg.

Zobacz:  Ile przytyje w ciąży – prawidłowa waga ciała w ciąży

Aby zapobiegać rozstępom, używaj specjalistycznych kremów – niestety są dość drogie, więc jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, używaj zwykłej oliwki dla niemowląt. Wcieraj ją w wilgotne ciało, najlepiej zaraz po kąpieli.

Ratunku – popękane naczynka krwionośne!

Winowajca – estrogen! Zmiany pojawiają się głównie na twarzy, ale również na nogach i brzuchu. Jak sobie z nimi radzić?

  • stosuj odpowiednie kremy – do cery naczynkowej;
  • chroń skórę przed silnym słońcem i wiatrem;
  • dużo spaceruj, odpoczywaj i relaksuj się;
  • kiedy tylko możesz, leż z nogami uniesionymi powyżej reszty ciała;
  • nie używaj ciasnych skarpet, zwłaszcza tych z ciasnymi gumkami;
  • nie zakładaj nogi na nogę.

Ratunku – krwawiące dziąsła!

Winowajca – hormony ciążowe. Powodują one obrzmienie i przekrwienie dziąseł, w wyniku czego często dochodzi do krwawienia dziąseł i to nie tylko podczas mycia zębów, ale również podczas jedzenia. Dziąsła są znacznie bardziej wrażliwe na podrażnienia, dość łatwo dochodzi do infekcji i powstawania stanów zapalnych. Aby temu zaradzić, myj zęby dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i staraj się nie podrażniać dziąseł.

I co jeszcze?

  • zwiększ ilość przyjmowanego białka;
  • uwzględnij w swej diecie produkty bogate w żelazo;
  • jedz produkty bogate w wapń;
  • dwa razy w tygodniu jedz ryby;
  • jedz dla dwojga – nie za dwoje;
  • odstaw wszelkie używki;
  • unikaj produktów, które silnie uczulają;
  • pij dużo wody niegazowanej;
  • utrzymuj aktywność fizyczną;
  • unikaj nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i słodyczy;
  • zadbaj o to, by Twoje posiłki były lekkostrawne, zbilansowane i urozmaicone.

Zobacz:  Dieta i odżywianie w ciąży – co należy jeść?

Dziecko w 16 tygodniu ciąży

Rozwój płodu w 16. tc

Płód jest już w pełni ukształtowany, głowa zajmuje 1/3 długości całego ciała, paznokcie u rąk i nóg są już dobrze wykształcone, nosek i uszy znajdują się już na miejscach docelowych, a ramiona, nóżki i stawy są już sprawne. Na tym etapie trwa intensywny przyrost wagi i wzrostu dziecka. Całe jego ciałko pokryte jest meszkiem (tzw. lanugo).

Elementy maleńkiej buźki są już dobrze uformowane – wyraźnie zarysowują się nosek, oczy i usta. Serce Twojego dziecka uderza ok. 140 razy na minutę i przyspiesza podczas „akrobacji”. Ruchy dziecka są coraz bardziej płynne i skoordynowane, a pęcherz opróżnia się co ok. 45 minut.

Co jeszcze dzieje się z dzieckiem w 16. tygodniu ciąży?

  • wyrównują się proporcje ciała, nóżki są już wyraźnie dłuższe od rączek;
  • twarz Twojego dziecka coraz bardziej przypomina buźkę małego człowieczka – nosek nabiera kształtów, choć nadal jest jeszcze dość płaski;
  • formuje się gardło;
  • płuca wchodzą w bardzo ważną fazę rozwoju (tzw. stadium kanalikowe) – dochodzi do wykształcenia i dzielenia małych oskrzelików;
  • trwa intensywne twardnienie kości (tzw. kostnienie);
  • wzmacniają się mięśnie dziecka – głównie podczas intensywnej „akrobatyki”, którą uprawia każdego dnia;
  • wzmacnia się kręgosłup dziecka;
  • coraz bardziej rozwija się układ nerwowy;
  • ruchy dziecka stają się coraz bardziej płynne i skoordynowane;
  • u dziewczynek w ich maleńkich jajnikach rozpoczyna się produkcja milionów jajeczek;
  • nasada pępowiny przesuwa się w dół jamy brzusznej maluszka i jest coraz bliżej miejsca, gdzie później będzie znajdować się pępek.

Ile waży i jak wygląda dziecko w 16 tygodniu ciąży?:

  • płód dziecka waży 80-85g – tyle co bułka pszenna;
  • ma długość 100-116 mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 16. tygodnia ciąży) – tyle co dłuższy bok legitymacji szkolnej.

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny to konflikt krwi. Może się pojawić, gdy Ty jesteś posiadaczką krwi o grupie Rh(-), a ojciec dziecka Rh(+). Wówczas Twój organizm będzie postrzegał rozwijające się w Tobie dziecko jako coś obcego i będzie atakował je przeciwciałami. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, to nie ma zagrożenia dla dziecka, ponieważ Twój organizm „dowie się” o całej sprawie dopiero podczas porodu (gdy Twoja krew zetknie się z krwią dziecka), a wtedy Twój organizm nie będzie miał już czasu na zaatakowanie dziecka.

Zobacz:  Konflikt serologiczny krwi RH

Jednak przeciwciała pozostaną w Twoim organizmie i w przypadku kolejnej ciąży będą już wiedzieć,co robić – przenikną przez łożysko do krwiobiegu płodu i zaatakują jego czerwone krwinki. Na szczęście medycyna stanęła na wysokości zadania i jest w stanie ochronić płód – ważna jest jednak diagnostyka i regularne poddawanie się badaniom.